Kategorie

Jak trénovat psa v letním počasí?

Měsíc červenec je nejen obdobím, kdy většina Čechů odjíždí na svou plánovanou dovolenou k moři, ale rovněž obdobím, na které se těší většina majitelů plemene německého ovčáka, kteří se věnují sportovní kynologii. Ikdyž v červenci poslední roky panují v ČR většinou tropická vedra, tak navzdory tomu, probíhá v tomto měsíci již několik let Mezinárodní mistrovství ČKNO, kde měří své síly ve třech discíplínách ( stopa, poslušnost, obrana ) nejlepší psovodi a jejich němečtí ovčáci. I přes mnohdy úmorné teplé počasí, jsou vždy vidět na stadionu nádherné výkony psů.

Jak plánovat před takovým vrcholem sezóny přípravu psa, která probíhá během letních teplot, zda podávat psovi nějaký přípravek pro snazší a rychlejší regeneraci nebo co je vhodné dávat na stopu za pamlsky, aby nám na ně nelezli mravenci, nám prozradí mimo jiné např. čerstvý Mistr ČR Vít Glisník, dvojnásobný Mistr světa WUSV Václav Ouška nebo čtyřnásobný Mistr ČKNO Marek Černý.

Je příprava psa během tropických letních teplot zásadně omezena, s tím, že se využívá pro trénink mírnějších teplot brzy ráno a pozdě večer nebo probíhá výcvik i při takto vysokých teplotách a platí rčení „těžko na cvičišti lehko na bojišti? Má na takový trénink vliv i věk psa?

Alice Nelibová: Během vysokých teplot se snažím cvičit hlavně ráno nebo večer. Ale občas psovi ukážu i vysoké teploty, hlavně v rámci stop.

Petra Pohlová: Příprava psa v letních měsících je vždy náročnější než třeba na jaře a na podzim. Určitě letní tropické teploty ovlivňují tréninky právě v tom, že trénujeme převážně ve večerních hodinách, kdy teploty klesnou. Ale není to tak, že bychom trénovali pouze večer. Trénujeme dle možností, což s sebou nese právě i tréninky za velmi těžkých podmínek jak pro psa, tak pro psovoda, kdy se oba „pečeme ve vlastní šťávě“. Věk psa při tréninku má samozřejmě vliv. Jinou výdrž v horku bude mít mladý pes a jinou psí senior, ale stejně jako u lidí platí, že věk je jen číslo a záleží především na celkové kondici daného zvířete. Takže nelze vyloženě škatulkovat. Každý psovod, trenér, figurant by na psovi měl vidět, když toho má tzv. plné kecky a kdy je potřeba nechat psa odpočinout a trénink ukončit. 

Jana a Víťa Glisníkovi: Máme naše psy rádi a snažíme se jim k tréninku vytvořit ideální podmínky, takže v extrémních teplotách vůbec netrénujeme. Naopak se snažíme psy nějakým způsobem ochladit a držet je co nejvíc ve stínu. Pokud je před námi nějaký závod a tréninky jsou nezbytné, tak trénujeme brzy ráno. Když je pes v dobré fyzické kondici a vy mu vytvoříte ideální podmínky k ochlazení a odpočinku, tak ten jeden závod v horku vždycky zvládne. 

Václav Ouška: Pokud se jedná o závodního psa, musím přípravu směřovat i na vyšší teploty, abych zjistil, jak bude v jednotlivých disciplínách fungovat a na co se zaměřit. Samozřejmě vše v rámci zdraví a možnosti psa. Mladé psy v přípravě na zkoušky obecně cvičím za příznivějších podmínek, tedy ráno a večer. Ze zkušenosti vím, že nejhorší jsou rychlé změny teplot, pokud je horko již delší dobu, pes si zvykne a aklimatizuje se. 

Marek Černý: Jeden až dva měsíce před závodem trénuji ve vysokých teplotách, aby si na to pes zvykl. Těsně před závodem, ale tyto tréninky vynechávám, trénink směřuji do ranních a večerních hodin, aby byl pes odpočatý a “čerstvý”. Věk má samozřejmě velký vliv a je potřeba u staršího psa, velmi dobře plánovat a časovat tréninky. 

Martin Matoušek: Určitě v tomto období směřuji trénink do ranních hodin, převážně vypracování stop. Pokud trénuji ve vysokých teplotách, jedná se spíše o krátké a motivační cvičení. 

Zdeněk Skokan: Co se týká trenování poslušnosti a obran přes léto, tak pokud je to možné, snažím se začít ráno, ale stejně dřív než v 9h to nejde, takže se teplu nevyhneme. Jindy to vyjde třeba na 14h, kdy je už pořádné teplo. Takže to moc neřeším. Co se týká délky treninku, tak převážně řeším určitou část, ale občas si to zkusím celé. Každopádně dbáme na to, aby se pejsci řádně napili a následně je necháme projít a pořádně vydýchat. Extrému se nevyhýbám, ale je to taky o rozumu. Pes je parťák tak si ho sleduji, jak mu to případně jde. Ono se nic nestane, když vidím u psa nepohodu, tak výcvik raději ukončím. Co se týče stáří pejska tak to zvládají, co mám u mých psů vypozorováno, do 7let normálně. Ti starší už nemusí cvičit tak často.

2.Podáváte během tropických letních dnů psovi nějaký přípravek pro snazší a rychlejší regeneraci po výkonu?

Alice Nelibová: V současnosti používám přípravky Mamut jak před výkonem, tak po něm. Dávám je jen, pokud je hodně horko nebo při intenzivnější námaze (tábory, víkendy...)

 

Petra Pohlová: Samozřejmostí je také v teplých dnech podávat energy a hydratační přípravky před, v průběhu i po tréninku, které pomáhají dodat psovi energii a rychleji regenerovat. Určitě efekt z podávání těchto doplňků stravy je znatelný. 

 

Jana a Víťa Glisníkovi: Ne, nepodáváme. Dřív jsme to dělali, ale tím, jak na to psi nebyli zvyklí, tak pak měli průjem a spíš jsme je ještě odvodnili. Důležité je, aby se pes po výkonu dostatečně vydýchal při pohybu ve stínu. Pak se snažíme psy zregenerovat ochlazením, klidem a základem je samozřejmě kvalitní a vyvážená strava a pitný režim. 

 

Václav Ouška: Podávám standardně po celou dobu výcviku krmivo Brit Care, syrové maso a Brit Care Salmon Oil. 

 

Marek Černý: Žádné přípravky nedávám. Snažím se, aby pes přirozeně ”vychladl” a vydýchal se, pokud je možnost, tak ho nechám vykoupat. 

 

Martin Matoušek: Nepodávám psovi přípravky pro snazší a rychlejší regeneraci. 

 

Zdeněk Skokan: Používáme MAMUT před cvičením a další po - pro rychlou regeneraci.

3. Máte vyzkoušené nějaké pamlsky na stopu pro letní období, na které nelezou mravenci?

Alice Nelibová: Na stopy používám buď salámy Naturis nebo poloměkké granule Alpha Spirit. Na obojí u nás lezou mravenci jen minimálně. Pokud je mravenců extrémně moc, stopu skoro nepamlskuji a dávám více předmětů nebo dám do stopy krabičky s masem, kam se hmyz nedostane.

 

Petra Pohlová: Na stopy celoročně používám převařené hovězí nebo vepřové plíce, které krájím na malé kousky a zamrazím. Těsně před stopou rozmrazuji, jsou bez zápachu a o podchlazené mravenci až takový zájem nemají, ale také to není stoprocentní. Takže s mravenci, když jsou, bojuji úplně stejně jako všichni, kteří se psem stopují.

 

Jana a Víťa Glisníkovi: My máme jiný styl tréninků stop a pamlsky volně na stopě nemíváme. U štěňat a mladých psů používáme rozlomené, suché piškoty.

 

Václav Ouška: Co se týká mravenců nějak extra je neřeším, spíš se snažím, pokud se hodně vyskytují, dávat více předmětů a pamlsků do krabiček jako zajímavost na stopě.

 

Marek Černý: Celoročně již několik let dávám na stopy granule CD a nesleduji, že by na ně lezli mravenci.

 

Martin Matoušek: Vyzkoušené pamlsky na které nelezou mravenci nemám. Na stopu používám granule, kterými krmím. Vypracovávám v tomto období čerstvé stopy v ranních hodinách, abych se tomuto problému co nejvíce vyhnul.

 

Zdeněk Skokan: Na stopy dávám granule Naturis, kterými krmím a nesleduji, že by na ně lezli mravenci. 

Nejprodávanější značky