Kategorie

Kynologie na Novém Zélandu

Nový Zéland je stát, který se rozprostírá v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho dva velké ostrovy Severní a Jižní a další menší ostrůvky. I v této krajině, kde můžeme najít vysoké hory se sněhem, členité pobřeží s mnoha ostrovy nebo brčálové zelené kopce poseté tisíci ovcemi, lidé milují psy. Jaké je na Novém Zélandu nejoblíbenější psí plemeno, které kynologické odvětví patří mezi nejrozšířenější nebo zda mohou psi na pláž se můžete dozvědět v níže uvedeném textu.

 

Nejoblíbenější psí plemena

Psi patří na Novém Zélandu mezi velmi populární zvířata. Na špičce popularity mezi plemeny, stejně jako i v mnoha evropský zemích, se objevuje labradorský retrívr. Za ním následuje německý ovčák,  zlatý retrívr a plemena typu bull. New Zealand Heading Dog – je originální název plemene, které díky svému charakteru patří rovněž mezi velmi rozšířené. Jedná se o pastevecké plemeno s průměrnou výškou 56cm a váhou 28kg. Toto plemeno můžeme vidět hlavně na farmách, kde slouží jako velký pomocník převážně u ovcí. Zatím není uznané FCI. Co se týká oblíbenosti psích plemen určených pro výcvik, tak zde je jednoznačným vítězem Border kolie.

 

Nejpopulárnější psí sporty

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že i na Novém Zélandu patří v současné době mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější kynologické odvětví agility. Důvod je zcela jasný. Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Hned v těsném závěsu následuje Obedience, Flyball a Rally-O ( podobné Obedience ).

Zájemci o tyto psí sporty se mohou potkávat a srovnávat své výkony s ostatními na soutěžích, které pořádají jednotlivé kluby působící na obou ostrovech, téměř po celý rok. Každoročně je pak možno vidět výkony těch nejlepších na domácím mistrovství.  

Vítězové domácího šampionátu většinou nejsou následně účastníci MS. Hlavním problémem zde, jsou finance. Díky poloze, kterou Nový Zéland má vůči pořadatelům těchto velkých akcí, je téměř nemožné kvůli vysokým nákladům spojených převážně s leteckou přepravou psovoda a jeho psa, se takové akce zúčastnit. Rovněž 10denní karanténa, kterou by při návratu zpět musel pes závodníka podstoupit, částečně odrazuje od účasti.

Sportovní kynologie 

Kynologické odvětví s menší členskou základnou, které postupně získává nové a nové příznivce. Pracuje se zde hlavně se psy plemene belgický ovčák malinois a německý ovčák. Tréninky probíhají převážně na hřištích, která jsou určena pro rugby. Díky příznivým klimatickým podmínkám se zde rovněž trénuje téměř po celý rok. Pouze v letních měsících, kdy je přes den příliš teplé počasí, se výcvik posouvá do pozdějších odpoledních hodin. Zkoušky zde probíhají jen několikrát do roka a rozhodčí je na tuto akci delegován z Austrálie. Na Novém Zélandě v současné době chybí akreditovaný rozhodčí, který by mohl posuzovat.

K zvýšení popularity  sportovní kynologie  může přispět určitě rozšíření počtu figurantů, díky čemuž se zintenzivní možnost výcviku členské základny, která se věnuje tomuto kynologickému sportu.  

Naopak překážkou pro zájemce o toto odvětví stále do budoucna bude (ne)možnost kvalitního výběru štěňat. Pokud bude potenciální zájemce o štěně preferovat novou krevní linii např. z Evropy bude muset být připraven zaplatit hodně vysokou částku. Na Nový Zéland lze dopravit 10 týdnů staré štěně pouze z Austrálie. Pokud bude vybrané štěně např.z Evropy, může přiletět na Nový Zéland nejdříve ve věku 9 měsíců. Navíc po příletu musí být 10 dnů v karanténě pod dozorem veterináře. Pořizovací cena psa se pak může následně vyšplhat na částku 150.000,-Kč a více.

Mohou psi na pláž?

U každé pláže najdeme cedule, které nás informují zda ji můžeme navštívit s našim psem či nikoliv. Na nejvyhledávanějších plážích během měsíce ledna, který je obdobím dovolených, platí úplný zákaz vstupu se psem. Přes jaro a léto je možno jít se psem na ostatní pláže ráno do 9h a následně pak od 17h. Na podzim a v zimě můžeme na pláž se psem kdykoliv. Teplota se během podzimu na Severním ostrově pohybuje v rozmezí 14-18 stupňů. Na vytipovaných plážích platí pro psy zákaz nebo omezení v určitých měsících, kvůli tomu, že tam hnízdí ptáci.

Ve městě na volno nebo na vodítku?

Ve městech můžeme se psem do jakéhokoliv parku. Stejně jako u každé pláže, tak i před vstupem do parku, jsou umístěné dřevěná cedule, která nás informují co je zde povoleno. Většinou musí být pes na vodítku. Pokud je dovoleno mít psa na volno, musí být vždy pod kontrolou psovoda. Stejná pravidla platí i pro hřiště. V Aucklandu je několik parků, které jsou určeny pouze pro psy. Většinou se jedná o oplocené plochy a psi v nich mohou běhat na volno. Náhubky pro psy povinné nejsou, proto jsou vidět jen u pár jedinců.

Velké poděkování za informace týkající se kynologie na Novém Zélandu patří Jenny Griffin, která je duší a hlavní postavou New Zealand Working Malinois.

Nejprodávanější značky