10.7.2018

Výcvik psa: Odložení

Určitě se každý z nás dostal alespoň jednou do situace, kdy musel svého čtyřnohého psího společníka nechat někde samostatně odloženého. Ať už před obchodem, doma na zahradě nebo třeba při zkoušce. Jak na to, aby nám pejsek vydržel na námi určeném místě a nikam nám neodběhl a nebo případně neměnil pozici, si popíšeme v následujícím článku.

 

Kdy začít  

Zde neplatí pravidlo čím dřív, tím líp. Abychom mohli vůbec začít s nácvikem odložení psa, je důležité naučit našeho pejska cviku lehni.  Většinou ( není to pravidlem – kromě zkoušky u které musí pes ležet ) se totiž učí pejsek odložení v pozici lehni. A pokud by náš čtyřnohý kamarád neměl zvládnutý cvik lehni, těžko bychom mohli začít s nácvikem odložení, kterého základem je právě naučená správná pozice v lehu.

 

Proč učit odložení psa?

Pokud nemáme ambice se psem absolvovat nějakou zkoušku ( kde ve většině případů je cvik odložení psa součástí zkoušky ), tak se určitě někdy dostaneme do situace, kdy budeme muset nechat našeho psího parťáka někde na nějakou dobu o samotě. Půjdeme do prostor, kde mají psi zákaz vstupu např. obchod, pošta, úřad nebo třeba budeme chtít nechat zabláceného psa odloženého na zahradě a zaběhnout si domů pro ručník nebo kartáč k jeho úpravě. V našem životě nastane spousta situací, kdy budeme muset nechat našeho čtyřnohého společníka odloženého o samotě na určitou chvíli. Z tohoto důvodu bude důležité mít i našeho psího kamaráda naučeného tomuto cviku.

 

Co nám pomůže?  

Tak jako u nácviku přivolání i zde bude důležité najít pro pejska takovou odměnu, která pro něho bude obrovskou motivací a díky které se bude rychle učit. Pro některého pejska bude dostačující odměnou piškot, pro druhého budeme muset mít u sebe něco voňavějšího.

 

Jak postupovat

1.Základem všeho jak bylo popsáno výše je dobře naučený cvik lehni. Pokud tento cvik má pejsek osvojen, přejdeme na postupný nácvik odložení.

2.Jakmile nám pejsek leží u nohy, tak pro úplný začátek mu ukážeme, že se naše místo může měnit, aniž by on musel něco řešit tzn. s povelem lehni a zůstaň ho přidržíme lehce levou rukou za záda a zkusíme ho dokola celého obejít. Během tohoto malého kolečka ho můžeme uklidňovat a chválit. Jakmile jsme opět v původní pozici, začneme ho, tak jak stále leží, odměňovat pamlskem a chválit. Tento cvik můžeme ukázat pejskovi několikrát i za sebou nebo během dne.

3.Pokud se nám nezvedá, když ho obcházíme, můžeme postoupit dále. Poté co zaujal polohu v lehu, mu dáme povel zůstaň a zkusíme 1 krok od něho dopředu. Můžeme opět použít další povel lehni při kroku zpět ke psovi. Jakmile jsme opět v původní pozici u psa, následuje odměna a pochvala – pes je stále v pozici lehni.

4.Jestliže jsme docílili toho, že nám pejsek nikam nevstává nebo se neplazí, když od něho nakračujeme, tak můžeme postupně přidávat další kroky navíc a postupně prodlužovat vzdálenost od psa. Vždy by to mělo mít nějakou návaznost. Abychom jednou neukázali pejskovi vzdálenost 5 kroků a pak najednou zmizeli do vzdálenosti 30 kroků.

5.Se zvětšující se vzdáleností, můžeme postupně přidávat i dobu, kdy jsme od pejska pryč. Doteď jsme šli do nějaké vzdálenosti a pak se ihned otočili a šli za pejskem zpět. Nyní můžeme na naučené vzdálenosti zůstat stát třeba  10–30 sekund a pak až jít k pejskovi. Mělo by to být tak, že pokud budeme chtít zvýšit dobu odložení, tak bychom měli ubrat na vzdálenosti a naopak.

6.Nakonec si hrajeme s délkou i časem, tak jak budeme potřebovat buď ke zkoušce nebo k našemu společnému soužití.  

7.Pokud nám již pejsek zvládá odložení na dostatečnou vzdálenost i dobu, tak mu tento cvik můžeme ztížit např. dalším cvičícím psem v okolí, společným odložením s několika dalšími psy atd…..

 

Důležité

1.Základem je zvládnutý cvik lehni

2.Učíme pejska vždy v nějaké návaznosti tzn. neprodlužujeme zásadním způsobem naučenou vzdálenost a stejně tak dobu odložení

3.Pejska se snažíme odměnit ihned jakmile k němu dojdeme v pozici lehni, ne až po přiřazení k noze, kdy nám pejsek už sedí

4.Prvotní nácvik by měl probíhat v nerušeném a pro psa klidném prostředí. Později můžeme přidávat různé podměty a rušivé vlivy.Zpět na výpis článků

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

ODESLAT FORMULÁŘ