Kategorie

Jdeme poprvé na cvičák

Je to jen pár dnů, co jsme si dovezli domů štěně. Ze začátku se, jak s námi, tak s našim domovem seznamovalo a postupně přivykalo. Z malého, nesmělého „klubíčka“ se postupem času stal malý čertík, který zjišťuje, co je u nás povoleno a co je tabu. Už ví, kde se mu servíruje každodenní bašta, jak vypadá paní veterinářka, že boty neslouží ke hře a lítat přes maminčiny záhonky není žádoucí. Když našeho čtyřnohého kamaráda přivoláváme, tak občas i přijde. Stejné je to i s dalšími povely. Když se mu chce, tak nám krásně všechno hezky udělá. My bychom chtěli, aby nás ale poslouchal pokaždé a hned. Jak to udělat, když nemáme žádné zkušenosti, si popíšeme v následujícím článku.

Pokud se jedná o našeho prvního pejska, bude pro nás nejjednodušší navštívit v blízkém okolí nějaký kynologický areál, kde by nám měli dát dostatečný základ nejen teorie, ale i praktického výcviku. Vždy je lepší si zjistit informace o daném cvičáku od jiných pejskařů z okolí a zeptat se jich na zkušenosti s danou organizací nebo člověkem, který by náš výcvik měl vést. Ne vždy se musí jednat o odborníka a zbytečně by se mohlo v takovém případě napáchat více škody než užitku.  

Jakmile jsme si našli v našem okolí vhodný kynologický areál k výcviku našeho štěněte, nezbývá nám nic jiného, než domluvit termín návštěvy a vyrazit. Je otázkou, zda začít výcvikové lekce individuálně tzn. jen já + pes a instruktor nebo hned v rámci skupiny, kde může být cca 5-6 dalších pejsků.  Obojí má své plusy i mínusy. V každém případě je nutné si vzít s sebou na první výcvikovou hodinu očkovací průkaz psa, aby si zodpovědná osoba ověřila, zda je vše v pořádku. Rovněž je důležité, aby majitel psa měl dobrou náladu a společně si se svým psem výcvik dostatečně užili. Věci, které se ohledně výcviku od instruktora dozvíme, je důležité procvičovat i doma nebo na společných procházkách se psem.

 

Co musí mít pejsek před první návštěvou:

řádné očkování - tzn. musí být ukončena základní vakcinace (pokud není starší 6 měsíců není potřebné mít naočkovanou vzteklinu)

dobrý zdravotní stav – neměl by vykazovat známky nemoci či zranění a musí být v dobré kondici

 

Základní pravidla pro úspěšný výcvik:

- nekrmíme psa před danou lekcí – pro pejska bude cvičení hra, kde za splněné cviky bude dostávat odměnu ve formě pamlsků

- pejsek musí být odpočinutý – nemůžeme s ním přijet na kole nebo dorazit po dlouhé vycházce a chtít po něm, aby byl aktivní a                                                               plný elánu. Právě na naše společné cvičení si musí nechat veškerou energii

- pejsek musí být zvyklý na odměnu – je potřeba, aby odměna, kterou budeme chtít dát během cvičení našemu psovi, byla pro něj                                                                      dostatečně motivující. Někomu budou stačít piškoty, jiný bude potřebovat voňavější pamlsek

- pejsek musí být zvyklý na jméno – naší hlavní prioritou by mělo být od samého začátku, co jsme si přivezli štěně domů, naučit ho                                                                    přivolání na jméno   

 

Nejpoužívanější pomůcky na výcvik pro štěně

- obojek – náš junior by měl být už zvyklý na nošení obojku na krku. Obojky pro psy jsou k nácviku poslušnosti daleko praktičtější než postroje. Při použití postroje totiž dochází ke složitější manipulaci se zvířetem během výcviku.

- vodítko – jakékoliv, které vyhovuje psovodovi s délkou 1m-1,8m. Není opět vhodné, z důvodů složitější manipulace, používat flexi vodítko.

- pamlsky – existuje celá řada pamlsků, které udělají radost vašemu pejskovi. V kapse by měl mít psovod takové, které budou velkou motivací pro psa.

- hračka – existuje rozmanitá paleta hraček pro psy. Hračky slouží k motivaci psa během výcviku nebo jako odměna. Opět je nejlepší mít u sebe hračku, na kterou je náš čtyřnohý kamarád zvyklý. To, co funguje u druhého psa, nemusí fungovat u našeho.

- miska na vodu – na začátku je lepší, když máte pro svého pejska svou vlastní misku na vodu, případně vodu samotnou.

 

Abychom měli v budoucnu doma bezproblémového psa je potřeba „pravidelné cvičení“, u kterého bychom měli být sice DŮSLEDNÍ , ale na druhou stranu LASKAVÍ.

Nejprodávanější značky